Google Benim İşletmem Uzmanı 1 Numara

Google Benim İşletmem Uzmanı

Google Benim İşletmem Uzmanı olmak aslında o kadar zor değil. Ancak bu çok kolay olduğu anlamına da gelmemelidir.  Aslında orijinalinde Google My Business olarak geçer literatürde. Bazen Türkçe karşılıklar yetersiz ya da daha az çağrışım yapabiliyor. Peki Google Benim İşletmem nedir? Ya da bunun için uzman olmaya gerek var mı? Bu yazıyı okuyandan okuyana değişecek bir durum diyebilirim. Gerçekten bu işle ilgilenen birisi bu işin ne kadar önemli ve takip gerektirdiğini bilecektir.

Özellikle Yerel SEO çalışmaları yapan arkadaşlar zaten olayın öneminin farkındadırlar. Mesela Ankara’da hizmet veren bir evden eve nakliyat firmanız var. Bu arada firmanız Google Benim İşletmem üzerinde kayıtlı değil. Ne yazık ki sizin açınızdan çok büyük bir eksiklik. Özellikle internet kullanıcılarının artık cep telefonlarını bilgisayardan çok kullandığı bir zamanda. Bu örnek bu evden eve nakliyat firmasının Ankara’da çok fazla bilinmediğine de işaret edecek türden bir örnekti.

Senaryoyu biraz geliştirelim ve Ankara evden eve nakliyat firmamızın bir Google Benin İşletmem sayfası olsun. Hatta bu sayfanın adını da Çankaya Evden Eve Nakliyat koysun. Bu firma Google’a göre sarı çizmeli Mehmet ağa olacaktır. Çünkü böyle bir firma olmadığını hepimiz biliyoruz. Ama uyanık firma sahibi anahtar kelime ile işletme hesabı açmıştır. Google geçtiğimiz aylarda bir sirkeleme yapı ve bunları temizledi. Bu firma da artık arama yapan insanlara görünmeyecektir. Belki de o güne kadar ki emekler de boşa gitti.

Google Benim İşletmem
Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem Hesabını Doğru Kullananlar

Bu senaryomuzda evden eve nakliyat firması kurallara uygun bir Google Benim İşletmem sayfası oluşturmuş. Dışardan baktığınızda her şey oldukça düzgün görünüyor. Firmanın logosu, gerçek hayatta kullandığı firma adı vb. diğer tüm gereksinimleri sağlıyor. Firmayı gerçekten tebrik ederiz. Yerel SEO da en büyük etken olan Google My Business aracını kullanabiliyor. İnsanlar cep telefonlarından arama yaptıklarında bu firmayı rahatlıkla bulabilirler. Diğer yandan navigasyonla kolaylıkla ulaşım da sağlayabilirler. Google da bu firmayı destekleyecek ve arama yapan kullanıcılarına sunacaktır.

Google Benim İşletmem Hesabı Sadece Adres mi Gösterir?

Arkadaşlar Google Benim İşletmem basit bir adres kartı değildir. Teknik olarak bir doğrulama istersiniz size bir adet zarf gelir ve bu firma buradadır. Logonuzu eklersiniz, firma adınızı girersiniz artık geri dönüp bakmazsınız. İşte buraya kadar olan kısımda her hangi bir uzmanlık söz konusu değil. Sizin de gördüğünüz üzere mükemmel bir işletme aracını kullandığınızı zannediyorsunuz. Hatta bazılarını telefonla arayarak Google Benim İşletmem hesabına 200 – 300 TL karşılığında ekleyenler varmış 🙂 Evden Eve Nakliyat sektörü benim ayrı bir uzmanlık alanım olduğu için çok fazla hikayeyle karşılaşabiliyorum.

İşte Google Benim İşletmem Uzmanlığı

Şimdi asıl aksiyon yeni başlıyor. Google Benim İşletmem hesabına giriş yaptınız. Tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurdunuz. Ne kadar görsel, video vb. faydalı olabileceğini düşündüğünüz içerikleri yüklediniz. Bitti mi hayır? Yayınlar var. Arkadaşlar Google Benim İşletmem yayınlarını aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Google aramalarında ön plana çıkarabilirsiniz. Bu bir etkinlik olabilir, bir indirim kuponu olabilir. Kısacası firmanıza en uygun konsepti seçip kullanabilirsiniz. Sonra hizmetler alanı. Hepsini doldurmanız lazım ve bunları yaparken sakın anahtar kelime çöplüğüne çevirmeyin. Google yapay zekaya sahip her ne kadar siz öyle olduğunu düşünmeseniz de siz beklemediğiniz bir anda yakalar ve canınızı yakar.

Google Benim İşletmem Yorumların Gücü Adına

İnsanlar gerçek dünya da Google İşletme Yorumları ile hareket ediyorlar. Siz kendinizi ne kadar yırtarsanız yırtın; çok iyi hizmet veriyorum diye… Son kullanıcı diye tabir ettiğimiz sıradan bir vatandaş hemen o yorumları okuyacaktır. Müşteri değerlendirmelerine bakacaktır. Çünkü Nasreddin Hoca’nın tabiriyle “Bana eşekten düşmüş birini getirin. Benim halimden ancak o anlar.” Kısacası evini taşıtacak bir vatandaş diğer evini taşıtanları ciddiye alacaktır. Çünkü artık insanlar memnun kalırsa da görüşlerini paylaşabiliyor, pişman olursa da paylaşabiliyor. Başarılı bir firma bu görüşleri dikkate alacaktır. Aksi takdirde müşteri kaybına uğrayacaktır.

Google Benim İşletmem Yorum Satın Alanlar

Google bunları yemez. Diyelim ki yedirdiniz. İnsanlar bunu yer mi? Teknoloji çağında artık insanların bilgi okur yazarlığı değişti. Siz ne kadar kendinizi hoş göstermeye çalışsanız da insanlar bunu yemez. Google İşletme Yorumlarınıza bakar oradan çıkar şikayetvar.com yorumlarınıza bakar. Bazıları durumu biraz daha ileriye götürür firmanızın facebook hesabına bakar. Hazır buraya kadar gelmişken bir de instagram hesabına bakayım. Hani eşyalarımız da çok yeni ve ev taşıtacağız nerden baksanız 3-5 yıllık bir olayın başlangıcı. Girmişken bir de youtube hesaplarına bakayım. İşte burada kaliteli firma ile parayla itibar oluşturmaya çalışan firma ayrışır.

Google Benim İşletmem Hesabına Saldıran Mutantlar

Kendi Google Benim İşletmem sayfaları uyduruk olduğu için rakip firmanın hesabına saldıranlara da rastlayabilirsiniz. Günümüz ticaret anlayışı eskisinden çok uzaklaştı. Eskiden yan komşusu siftah yapamadı diye müşterisine ürün satmayan esnaf modeli kayboldu. Bugün yeni tip esnaf tipi karşı komşusunun reklamlarına tıklayan, Google İşletme Hesaplarını şikayet eden ya da kapatmaya çalışan kimliksizlerde yer değiştirdi. İşte Google Benim İşletmem Uzmanı burada devreye giriyor. Yani bu tip işe yaramazları engellemek ve firmaların hakkını koruyarak elde edilen bilgileri de firma sahibiyle paylaşmak. Firmanın müşteri ilişkilerini diri tutarak onlarla etkileşim kurmayı sağlıyor.

Başarılı Bir Google Benim İşletmem Sayfası Nasıl Olur?

Başarılı bir Google My Business ya da Google Benim İşletmem Hesabı başarılı bir Google Benim İşletmem Uzmanı tarafından yönetilir. Bugüne kadar hiç bir firma sahibi böyle bir aracı tam anlamıyla kullanamamıştır. Bu yüzden bizim gibi uzmanların yönetmesi daha sağlıklı olacaktır. Aslında kendiniz de yönetebilirsiniz. Ama aradaki ciddi farkı zaten kendiniz de kolaylıkla görebilirsiniz. Kısacası yerel SEO çalışmalarında, bölgesel bilinirlikte Google Benim İşletmem aracı muazzam bir araçtır. Bu yüzden dibine kadar kullanmanız firmanızın yararına olacaktır. Eğer kullanamıyorsanız ücretini ödeyerek bir uzmandan profesyonel yardım almalısınız. Ücret ödemeden ben hallederim diyen insanlara itibar etmeyin. Zaten o halledebiliyorsa sizde halledebilirsiniz, öyle düşünün. Ayrıca Google’ın diğer tüm araçları konusunda da destek almak isterseniz benimle iletişim kurabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Google Harita kayıtları ücretsiz bir hizmettir.
 • Google’dan sizi kimse harita kayıtlarınızı güncellemek için aramaz.
 • Google sizi sadece posta gönderisi ile doğrulamaz.
 • Google’ın gönderdiği zarfı sakın çarptırmayın yoksa içindeki reklam kredinizden olursunuz.
 • Google ile iletişim kurmaya çalışmayın çünkü boğazınızda kalır.
 • Google Benim İşletmem hesabını diğere rehber listeleri ile karıştırmayın.
 • İnternet siteniz yoksa size basit bir internet sitesi hizmeti sağlar.
 • Google reklamı yayınlamak isterseniz size hem kredi verir hem de hızlı bir şekilde akıllı reklam kampanyası oluşturmanızı sağlar.
 • Google İşletme Hesabınızda ki görselleri Google Reklamlarınızla entegre kullanabilmenizi sağlar.
 • Ücretsiz mobil uygulaması ile bilgisayara bağlı kalmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Son olarak Google’ın tüm araçları artık bir biriyle entegre çalışmaktadır. Yani biri olmasa diğeri eksik kalır. Etinden faydalanamazsınız sadece sütünü kullanırsınız. Betimlemelerim kafanıza iyi oturması açısından.

Mustafa COŞKUN