Growth Hacking Nedir

Growth Hacking Nedir

Growth Hacking Nedir, sorusunun yanıtı çok fazla değişkenlik göstermeyecektir. Bu yazıda bende çok fazla teknik detaya girmeden kafa açmadan Growth Hacking konusu üzerine çalışmalara yer vermek istedim.

Bilinen tanımı ile bir şirket için teknolojik anlamda uzun vadede büyümeyi hedefler. Şirketin oluşturmuş olduğu büyüme odaklı yol haritasında sizleri sürekli testler, uygulamalar ve değerlendirmeler karşılar. Yapılan bu çalışmalar hem uzun solukludur hem de kalıcılık teşkil eder. Sistematik olarak bir yap, uygula ve analiz et eylemi olduğu için başarılı sonuçlar ürüne yansıtılabilir ve yaygınlaştırılabilir anlamı taşır.

Genellikle start-up firmalar için önerilir ya da uygulanır. Bilinen belli başlı örnekler hep bu formatları hedef almıştır. Peki bir Growth Hacking desteği almak için start-up firması olmak şart mı? Yani Quora, CloudFlare, Coursera, OneSignal gibi bilinen ve ürünlerinden ya da hizmetlerinden de aktif olarak yararlandığımız girişimler dışında bu model uygulanamaz mı?

Growth Hacking Nedir – Modele Bakış

Growth Hacking modelini eğer benimsemişseniz ve dijital pazarlama alanında belli başlı yeti ve yeteneklere sahipseniz uygulama alanı sınırsızdır. Başarılı sonuçlar için tüm olasılıkları denemeli ve değerlendirmelisiniz. Ayrıca uygulama noktasında asla bir ürüne ya da hizmete takılmamak gerekir.

Growth Hacking Nedir – Denemeleri

Hizmet vermiş olduğum firmalar oldukça değişken olduğu için güncel bir iki tane örnek verebilirim. Bunlardan ilki Özcan Nakliyat adı bir evden eve nakliyat firmasıdır. Bu firma html tabanlı eski bir web sitesi ile internette varlığını sürdürmeye çalışıyordu. Yapmış olduğum analiz ve incelemeler sonucunda bu web sitesi ile uzun vadede kurumsallaşamayacakları bilgisini paylaştım. Bu noktada şirketin bu fikre açık olması gerekir.

Peki bu dijital değişim ne kadar sürdü ve neye mal oldu? Yaklaşık bir iki aylık bir çalışma ve yeni bir web sitesine mal oldu. Yeni siteleri müşterilerinin kendileri ile doğrudan etkileşim kurmalarına olanak sağlar hale geldi. Hali hazırda kullanmış oldukları Google Ads maliyetlerini düşürdü ve reklam kaliteleri arttı. Sitelerinin UI/UX kısmında ki köklü değişiklikleri ile daha kullanılabilir bir formata dönüştürüldü. Yine bu yenilikler dışında site üzerinde ısı haritaları çalışmalarına ve A/B testlerine de yer verildi.

Danışmanlıklarını yapmış olduğum bir çok şirket için farklı yöntemleri güncel teknolojilerle  uygulamaya çalışıyorum. Growth Hacking modeli de bir çok alanda severek ve beğenerek kullanacağınız modellerden birisi olabilir. Burada en temel kural sabırlı olmaktır. Modelden de anlaşılacağı üzere gerçekten zaman alan ve doğru uygulandığında da sonuç alınan bir çalışmadır.

Growth Hacking Yöntemi
Growth Hacking Yöntemi

Growth Hacking Nedir Avantajlar

Bu model firma için uzun vadede ciddi bir dijital katkı sağlar. Özellikle markalaşma yolunda size daha hızlı sonuçlar aldırır. Yukarıda sürekli testler, analizler ve uygulamalar söz konusu demem sizi yanlış yönlendirmesin. Bir yanda öylesine var olmaya çalışan ve günü kurtarmaya çalışan rakibiniz söz konusu iken diğer yanda sizin kendinden emin adımlarla ilerleyen kurumsal kimliğiniz var.

Growth Hacking Dezavantajı Nedir

Her model herkese uymayabilir. Bu yüzden ilaç gibi düşünmek gerekir. Beklenmedik etkilerde uzmanına baş vurmanız gerekir. Ayrıca film izleyenler bilir, bitişte bu hareketleri gerçek hayatta denemeyin trafiğe kapalı alanlarda çekim yapılmıştır, diye. Bu yüzden denemeden önce olası sonuçları her zaman hesaba katın.

Growth Hacking Danışmanlık Hizmeti

Sadece model bazlı bir danışmanlık hizmeti söz konusu olmamakla birlikte dijital pazarlama alanındaki diğer enstrümanlarla birlikte bu konuda profesyonel bir destek alabilirsiniz. Özellikle e-ticaret ve internet üzerinden ürün – hizmet satan firmalar potansiyel hedef kitlesidir. Hala Growth Hacking nedir diye düşünen tüzel kişiler varsa, Firmanız için yapılabilecek belli başlı çalışmalar; 

  • Dijital Varlık Analizi,
  • Dijital İtibar Analizi,
  • Performans Testleri,
  • Kullanıcı Deneyimi ve Ara Yüz Tasarım Testleri,
  • A/B Testleri,
  • SEO/SEM Analiz ve Testleri,
  • İçerik Yönetimi,
  • Web Sitesi Yazılım ve Tasarımı,
  • Dijital Reklam Yönetimi,
  • Sosyal Medya Yönetimi,

Belli başlı ilişkili hizmetlerdir.