Ankara SEO – 2019 Trendleri Neler

Ankara SEO - 2019 Trendleri Neler

Ankara SEO – 2019 Trendleri ile bu yılda firma sitelerinizi elden geçirmeniz ve yenilikleri yansıtmanız gerekebilir. Her geçen gün giderek akıllanan arama motorları artık sorularınıza doğrudan yanıt verebiliyor, hesaplama yapabiliyor, sesli arama yapabiliyor ve daha aklınıza gelmeyecek bir sürü yeteneğe kavuşmuş durumdalar.

Ortaya çıkan bu yenilikler ister istemez web sitesi sahiplerini de sürece dahil etmektedir. Yani sizde web siteleriniz bu yeniliklere göre yeniden optimize etmeli ve aramalara uygun hale getirmelisiniz.

Rekabet Kızışıyor

Google Ads reklamları aramalarda zaten belli bir yeri kaplamışken bir de Alışveriş reklamlarına hazırlanmanız gerekiyor. Bir çok firma artık ürünlerini Google Alışveriş Reklamları adı altında görsel olarak sunulmaktadır. Örnek vermek gerekirse “ergonomik kanguru” yazıp Google da arama yaptığınızda ekran çözünürlük özelliklerinize göre sayfa üstünde ve ya yan blokta ürün görselleri ile karşılaşırsınız.

En Üst Sıra Paydaşlarınız:

 • Yerel Paketler,
 • Bilgi Grafikleri,
 • Snippet Veriler,
 • Google Haberleri,
 • Google Görselleri,
 • Youtube Videoları,
 • Ve başarılı bir SEO uygulamasına sahipseniz siz.

Yapısal Veriler Daha Önemli Hale Geliyor

SERP özelliklerinin gelişmesiyle birlikte Google da daha fazla içeriğe kolay ve hızlı bir şekilde erişebilmektedir. Bu yüzden web sitelerinizde zengin yapısal verilere gerekli yeri ayırın. Bu işlemi yaparken ana sayfadan uzak durup alt/iç sayfalarda kullanmaya özen gösterin. Bu uygulama ile sitenizin tıklama oranını yükseltebilirsiniz. Kullanabileceğiniz faydalı yapısal veri türleri;

 • Oylama Yıldızlar (Benim İçeriklerde Kullanmış Olduğum)
 • Kaloriler
 • Açılış – Kapanış Saatleri
 • Olay Verileri
 • Konum Bilgileri vb.
Ankara SEO 2019 Trendleri

Kullanıcı Deneyimi

İnsan Bilgisayar Etkileşimi başlıklı yazıyı okumanızda fayda var. Sonuç olarak bizler web sitelerini arama motorları için değil insanlar için tasarlıyoruz. Bu yüzden web sitenizin kullanıcı deneyimi açısından başarılı olmasına özen gösterin. Örnek: Özcan Nakliyat Bu site üzerinde kullanıcı deneyimi açısından bir çok ilave çalışma yapılmıştır. Web Siteniz tüm kullanıcıları kucaklamalıdır.

Site Açılış Hızı: Pingdom Tools, Dareboost ve GtMetrix gibi araçlarla sitenizin testlerini yapın. Müşterileriniz sizin sitenizin açılmasını bekleyecek kadar sabırlı olamayabilirler. Özellikle Google AdWords üzerinden ücretli reklam yayınlatan firmalar bu konularda daha hassas olmalıdırlar. Çünkü yapılan her tıklama ve açılmayan site para ve itibar kaybı olarak dönecektir.

Teknik Eksiklikler: Web sitenizde kullanılmayan demode olmuş teknoloji ve içeriklerden kurtulun. Hala sitesinde Adobe Flash ile tasarlanmış animasyon barındıran firmalar var. Özellikle ilgi alanım olan Evden Eve Nakliyat firmalarında bunu çok sık görmekteyim. Trajikomik kısmı ise bu sitelerin çoğuna Google Ads reklamlardan ulaşmaktayım. Google nasıl zengin olmasın 🙂 Böyle 1000-2000 müşterim olsa bana havaya para ödeyen bende zengin olurum. Neyse cehalet mutluluktur.

Mobil Site: Mevcut müşterilerimin Google Analitik ve Google Ads verileri de gösteriyor ki bilgisayardan çok akıllı telefon üzerinden site ziyaretleri gerçekleşiyor. Yani sitenizin mobil desteği olması lüks değil zaruridir. Google bu konuda firma seçiyor. Hala bir mobil siteniz yoksa ya da mevcut siteniz responsive değilse biran önce yaptırın. Yine bu noktada kullanıcı deneyimi önemli. Çalışmayan dokunmalar, kaydırmalar kullanıcılarınızın canını sıkacaktır. Testlerini yapın sitenizi takip edin.

AMP: Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Bu konu biraz muallakta kaldı. Bir kaç site de denemek istedim ancak Google yakın bir zamanda açıklama yapınca uyarlamaktan vazgeçtim. Google ilk başta bu özelliği barındıran sitelerde aramalarda öncelik vereceğini açıkladı. Daha sonra da vazgeçtiğini açıkladı ve hani olsa fena olmaz dedi. Muhtemelen rekabet ilkeleri vb. durumlardan dolayı bir ayar yemiş olabilir. Bir firma sahibinin bunu da istiyorum diyebileceği bir özellik değil zaten görsel açıdan da çok zayıf. Ancak bizim gibi geliştiricilerin iradesi ile gerçekleşecek bir durum. Size kalmış deneyebilirsiniz.

İçerik Sorunları

Makine öğrenmesindeki hızlı gelişim arama motorlarına da doğrudan yansıyor. Google gibi yapay zeka harikaları da sitenizi A’dan Z’ye tarayıp anlamlandırıp, alakalandırabiliyor.  Bu yüzden içeriklerinize önem verin. İçeriğiniz ne kadar özgün olursa Google içinde o kadar dikkat çekici olursunuz. Metin okunabilirliklerine dikkat edin ve mümkün olduğunca kısa cümleler kurum. Zincirleme isim tamlamalarından kaçının 🙂 Eminiz en iyi sizin sitenizin içerikleri yinede taşkınlıklardan, aşırılıklardan uzak durun.

İp Ucu: Google Ads üzerinden reklam veren firmalar; reklam metinleriniz ve açılış sayfası içerikleriniz alakalı olsun. Google reklam başlığına “Marangozlu asansürlü nakliye yapılır” yazmışsınız ama tıklayıp siteyi açtığımızda “Marangozlu asansürlü nakliye yapılır” diye bir ibare yer almıyor. Bunlar ince detaylar, bunlara uyalım. Ankara firmaları SEO konusunda bizlerden istifade etmeli.

Sesli Arama Özellikleri

Evet 2019 yılının yükselenlerinden olabilir. Araç kullanırken özellikle bu özelliği bir çok kez kullanmışlığım var. Google bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Özellikle akıllı ev ve IoT kullanımlarının artmasıyla da bu özellikte çok hızlı bir şekilde gelişecektir. Siri’yi bir çoğunuz bilirsiniz. Bazı arkadaşlarım onu köle gibi kullanmaktadır. Şunu ara, bunu bul, bu ne demek, şu ne demek vb. Siri’de deli gibi sitelerde gezmektedir. Kıssadan hisse.

Kaliteli Bağlantılar

Kaliteli ve popüler sitelerden alınan bağlantılar her dönem önemli olmuştur. Bu yüzden firmanızın başarıları, tescillenmiş dereceleri kaynak sitelerinde yayınlanıyorsa bunları almalı ve kullanmalısınız. Bu bağlantıları Alexa gibi araçlar üzerinden de takip edebilirsiniz. Bu arada önemli bir konu; sadece kayda değer sitelerden bağlantı almak size katkı sağlar. 100 TL ye 4000 web sitesinden back link satıyoruz kampanya yaptık, sitelerini kastetmiyorum 😉

Görsel Çalışmalar

Web sitenizde kullandığınız görsellerin sizin olmasına özen gösterin. Bunu yapamıyorsanız internetten bulduklarını olduğu gibi kullanmayın en azından ismini değiştirin. Google zaten o resmin kimin olduğunu biliyor. Görseli işlemden geçirin adını değiştirin, üzerine firma logonuzu ekleyin, alan adınız, telefon numaranız vb. çoğaltabilirsiniz. Çünkü insanlar artık görsellerde de aktif olarak arama yapmaktalar. “Ankara SEO” diye yapılan bir görsel aramada bu yazıya ait bir görsel çıkması güzel olurdu. Son kullanıcıyı bir şekilde buraya çekebiliyorsa amacına ulaşmıştır.

Makine Öğrenmesi

En sevdiğim konulardan birisidir. Google’ın yeni oyuncağı Rankbrain. Hala öğrenmeye devam ediyor. Google Ads reklam aracı kullananlar bilir. Yeni bir strateji belirlediğinizde bile size verdiği uyarı “Öğreniyor”. Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Buna yetişmek mümkün değil. Küçük ve orta ölçekli hiç bir işletmenin böyle bir takibi ya da güncellemeyi yaptığını zannetmiyorum. Ancak bizim gibi insanlara ücret vererek güncel kalabilirler ki buda onlara çok uzak bir durum. Ne iş yapıyorsunuz ki? İki anahtar kelime giriyorsunuz ona da para istiyorsunuz 🙂 Hala bu zihniyette insanlar var. Makine öğreniyor, insan öğrenemiyor buda ayrı bir paradoks.

Kıssadan Hisse

 • 2019 yılında bir adet mobil site edinin, ya da mevcut siteniz responsive/duyarlı site özelliğine kavuşturun (Ücretli Destek Verebilirim Bu Konuda)
 • Sitenizin performans testlerini yapın/yaptırın (90 üzeri puanlar firmanız için idealdir)
 • Görsel optimizasyonlara önem verin
 • Kırık linklerden ve zararlı backlinklerden uzak durun, hatırı sayılır sitelerden almaya çalışın,
 • Her zaman üstte kalmaya çalışın, altta kalanın canı çıksın oyununa gelmeyin 🙂

Mustafa Coşkun