Dijital Sömürge

Dijital Sömürge

Dijital sömürge olarak kaleme alma gereksinimi duymam aslında Türkiye’ye karşı yapılan duruştan kaynaklı. Türkiye’de sosyal medya kullanım oranını hemen hemen herkes bilmektedir. Ülke olarak biz neredeyse hepsinde başı çekiyoruz. Özellikle Instagram, Facebook ve Youtube kullanımı aşikar ortada. Bunları uluslarası ölçüm araçları ile de kontrol edip doğrulyabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz bu Covid-19’lu zor zamanlarda bir çok firma reklam vermeyi durdurdu. Bütçelerini azalttı hatta işlerini durdurdular. Çünkü kimsenin böyle bir pandemik risk analizi yoktu. Hal böyle olunca bazı güçlü firmalar zayıf olanlara destek verecekleri açıklamasında bulundular. Google bunların başında geliyor. Yine bir diğer firmada Facebook.

Dijital Sömürge
Dijital Sömürge

Facebook ve Instagram Hibe Programları

Evet Facebook ve Instagram haberlerini incelerken aşağıda görsellerini de paylaşacağım bir saçmalıkla karşı karşıya kaldım. Ciddi anlamda reklam bütçesi geliri olan Türkiye’ye her hangi bir destek söz konusu değilken, ekonomisi Türkiye’den güçlü olan ülkelere bile bir hibe destek söz konusu.

Yurdum insanı kepenk kapatırken, reklam yönetimini ve kullanımı bilmediği için iyi günde kredi kartından otomatik ödemeye dayanırken kötü günde bir şikayet, bir talep dahi oluşturamıyor. Bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu anlamak için bu işlerle uğraşmak gerekmiyor. Siz Insgtagram için zaten müşterisiniz. Müşteriler nasıl sizlere hesap soruyor haklarını arıyorsa sizlerde aramalısınız.

Dijital Göçebeler

Facebook, Instagram ve Google reklamlarını lütfen 35 yaş üstü firma sahipleri kendileri yapmasınlar. Bu sektörde yer alan ya da bilgi sahibi olmuş insanlar hariç hiç girişmesinler. Sizlerin yapmış olduğunuz bu yanlış reklam bütçeleri bugün İngiltere’ye, ABD’ye hibe olarak ödeniyor. Bilginin petrolden daha değerli olduğunu, sadece Instagram’ın Türkiye’deki 15-20 en büyük firmasından daha büyük bir bütçeye sahip olduğunu ne zaman anlayacaksınız?

Reklam metni, reklam içeriği, anahtar kelimeler, analizler, algoritmalar bunların sizde bir anlam ya da önemi yok mu? Sizden gelen bu sınırsız bütçeler bugün ihtiyacı olmayan ülkelere yardım adı altında hibe adı altında dağıtılıyor ve sizler onların arasında değilsiniz. Açın artık gözlerinizi. Sömürülmekten vazgeçin. Günün sonunda kazandığını bile söyleyenler var aranızda 🙂 Reklam Yatırım Getirisi olarak hesaplayın şunu artık…

Bedava Reklam Bütçesi

Ama size yok. Bilinçsiz tüketici dünyanın her yerinde aynıdır ve her zaman sömürülür. Ne zaman takip eder ve bu işlerin nasıl döndüğünü anlarsanız ozaman karşıdaki de mecbur kalır ve sizi de dahil eder. Umarım bundan sonra reklamları kredi kartınızdan otomatik ödemeye almaz ve reklamları Next Next şeklinde hazırlamazsınız.

Mustafa Coşkun