Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çok hızlı gelişmiştir. Artık insanlar ne yaparsa anında binlerce insanın haberi olabilmektedir. Aslında teknolojideki bu hızlı yükseliş klasik medyanın da neredeyse sonunu getirmiştir. Mesela en son ne zaman gazete satın aldığımı hatırlamıyorum. Zaten düğün davetiyesi bilinen son örnekleridir…

İşi abartıp aranızda tatile gittiğinde, o bölgeden bir kart alıp yazan ve eşine dostuna gönderen var mı diye sormayı bile gereksiz buluyorum. Çünkü biliyorum ki bu içeriği okuyan bir insanın Facebook, Twitter, Instagram, TikTok en kötü LinkedIn hesabı vardır. Daha da emin olduğum nokta aynı insanların en son model akıllı cihazlarının da olmasıdır. Durum böyle olunca anında fotoğraf ya da video çekip paylaşma şansına da erişmiş oluyorsunuz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir

Kişisel sosyal medya hesapları her ne kadar keyfi amaç taşısa da kurumsal hesaplarda durum biraz daha farklıdır. Bunun nedeni de reklam anlayışının değişmiş olmasından kaynaklıdır. Sıradan bir Bengü Su’nun hesabı sıradan bir şekilde işleyebilir. Ancak özel bir kolejin sosyal medya hesabını sıradan işletemezsiniz. Çünkü sürekli bir hareket söz konusudur. Okulun işleyişi, etkinlikler, öğretmen çalışmaları, zaman zaman eğlenceli paylaşımlar, çocukların paylaşımları vb. bir çok aktivite vardır.

Diğer taraftan mevcut veliler ve potansiyel veli adayları da bunları takip ediyorlardır. Aslında bunun açıklaması çok basittir. Bir kesim çocuğundan ve bulunduğu ortamdan haberdar olmaya çalışıyor. Diğer yandan çocuğunu nasıl bir ortama göndereceğinin ön araştırmasını yapan bir veli profili var. Günün sonunda bu hesaba ticari yaklaşmanız gerekiyor.

Tüzel bir hesap olması nedeniyle her şeyi çok iyi ayarlamalısınız. Kullandığınız hastag lerin bile hayati önemi olabilir. Bu arada birden fazla sosyal medya uygulamasının olması bu işi daha da zorlaştırmaktadır. Yani olay Instagram’dan ibaret değildir. Ya da Facebook sayfamızda bir fotoğraf paylaştık sanırım yeterlidir fikri yanlış olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır
Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Aslında bu işin en kolay yöntemi bir firmadan ya da bu işi bilen bir şahıstan ücretli destek almaktır. Çünkü bu iş için firmanızda bir personel çalıştırmanız gerekmektedir. Bir çok firma sahibi bu noktada biz kendimiz halledebiliriz fikrini de ortaya atabiliyorlar. Ne yazık ki hesaplarını incelediğinizde gerçekten kendilerinin yaptığı sonucuna ulaşıyorsunuz. Kullanılan görseller, videolar, içerik metinleri ve diğer unsurlar… Hepsi biz kendimiz oluştuk diye piksel piksel çığlık atıyorlar.

Vizyon sahibi bir firma yetkilisi şirketine ait bu hesabın ticari olduğunu çok iyi bilir. Bu hesaba harcanacak sosyal medya yönetim gideri de zaten şirketin reklam bütçesine karşılık gelecektir. Hiç bir firma öylesine paylaşım yapmaz. Aklı başında bir firma ürün ya da hizmetlerini vitrine çıkarır. Zaten Instagram, Facebook ve Youtube gibi mecralar firmanızla müşterilerinizin kesişim noktaları olacaktır. Bu yüzden bu konuda benden ya da bir firmadan destek almanız şirketiniz açısından olumlu bir sonuç doğuracaktır. Mustafa Coşkun farkıyla sosyal medya hesaplarınız başarılı bir şekilde yönetilecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Paketi

Yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça fazla sosyal medya platformu bulunmaktadır. Peki bu sosyal medya platformlarının hepsi kullanılıyor mu? Aslına bakarsanız hayır. Ama firmanızın içinde bulunduğu sektöre de bağlı olarak bir yeniden değerlendirme gerekebilir. Bu konuda doğrudan tavsiye ettiğim olmazsa olmaz hesaplar; Facebook, Instagram, Youtube ve LinkedIn sosyal medya platformlarıdır. Ancak ihtiyaç halinde tabi ki TikTok hesabı da edinilebilir. Aynı şekilde Pinterest’te kullanılabilir. Burada size özel paketler oluşturulabilir ve hangi araçlardan aktif fayda sağlayabilecekseniz oralara da yönlendirilebilir. Detaylı bilgi için iletişim kurabilirsiniz.

Popüler Sosyal Medya Platformları

  • Facebook – Kurumsal Şirket Sayfanız
  • Youtube – Firma Kanalınız
  • Instagram – Günlük rutinleriniz – Ürün/Hizmet Reklamlarınız
  • TikTok – Hedef Kitlenizle Alakalı Olarak Değişkenlik Gösterebilir
  • Twitter – Hedef Kitlenizle Alakalı Olarak Değişkenlik Gösterebilir
  • Pinterest – Zengin Ürün Gamına Sahip Firmalar İçin Tavsiye Edilir
  • LinkedIn – Daha Çok Kariyer Odaklıdır ve Bu Amaçla Kullanılması Tavsiye Edilir
Sosyal Medya Yönetimi Fiyat

Sosyal medya yönetimi fiyatı tamamen platform adetlerine ve içerik taleplerinin miktarlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama bir değer almak isteyenler için 1500 TL/Ay iyi bir başlangıç olacaktır. Bu fiyatlar yukarı yönlü artabilir. Ancak aşağı yönlü seyredecek olursa yolunda gitmeyen bir şeyler oluşacaktır. Bu yüzden bu tip hizmetleri alırken dikkatli seçim yapmalısınız.

Akıllı telefon ile fotoğraf çekip, satın aldığı 50bin fake takipçili hesabıyla influencer lık yapılan bir dönemde kandırılmanız çok yüksek 🙂 Bu yüzden önce analiz, önce referans ondan sonra hizmet satın alımı. Çünkü sosyal medya yönetimi artık internet sitenizle de doğrudan ilişkili. Unutmayın yapacağınız her olumlu hamle siz farkında olmadan sizin Google sıralamanızı bile doğru orantılı olarak etkileyecektir. Biz buna bir taşla iki kuş vurma diyoruz.

Ben bu işi profesyonel olarak yapıyorum ve en düşük değer olarak da 1500 TL uygun görüyorum. Bu yüzden asgari ücretli bir personelin tüm giderlerini hesaplayın artıları ve eksileri ile ona göre yatırımlarınızı yapın. Hatta abartın ve bu işi bir şirkete yaptırsanız aylık 5-10bin TL arası artı K.D.V size getirisi ve götürüsü ne olur ondan sonra harekete geçin. Yeri gelmişken firmalar için sosyal medya hesabı yönetimi ciddi bir iştir. Bu yüzden ciddi çözümler alabileceğiniz insanlarla çalışın.

Sosyal Medya Yönetimi Ücretleri
Platform Açıklama Ücret/Ay
Facebook İşletme Sayfası 4 Adet Kurumsal Görsel, Önemli Günler ve Haftalar İçin 1 Adet Görsel, İçerik/Hashtag 250 TL
Instagram 4 Adet Kurumsal Görsel, Önemli Günler ve Haftalar İçin 1 Adet Görsel, 1 Adet Video İçerik/Hashtag 250 TL
Twitter 4 Adet Kurumsal Görsel, Önemli Günler ve Haftalar İçin 1 Adet Görsel, İçerik/Hashtag 250 TL
Youtube 1 Adet Kurumsal Video, 1 Adet Banner – Animasyon Video 1dk. (Maks.) HD – 4K – Anahtar Kelime/İçerik 250 TL
LinkedIn 4 Adet Kurumsal Görsel, Önemli Günler ve Haftalar İçin 1 Adet Görsel, İçerik/Hashtag 250 TL
Pinterest 4 Adet Kurumsal Görsel, Önemli Günler ve Haftalar İçin 1 Adet Görsel, İçerik/Hashtag 250 TL
Google İşletme Sayfası 4 Adet Kurumsal Görsel, Önemli Günler ve Haftalar İçin 1 Adet Görsel, 1 Adet Yayın Oluşturma 250 TL

Ücret Açıklamaları ve İşleyiş Hakkında
Tabloda Kurumsal Görsel ya da Video olarak belirtilen içerikler sizin tarafınızdan çekilmiş bana yüksek kalitede e-posta üzerinden ya da kullandığınız bir bulut depolama hesabı varsa onun üzerinden göndermek şeklinde olacaktır. Aynı şekilde videolarınızı da HD ya da 4K olarak çekmiş olmanız gerekecektir. Ne kadar yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video hazırlarsanız o kadar güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Görsel ve videolar aynı olacak ancak farklı platformlar için farklı ölçülerde yeniden üretileceklerdir. Her platform için farklı bir içerik gibi algılanmasını istemem.

Önemli Günler ve Haftalar için de sektörünüze bağlı olarak serbest ya da tematik grafik/görsel çalışmalar yapılacaktır. Bu arada aynı ay içerisinde 2 adet önemli gün varsa 2 farklı çalışma yapılacaktır. Ayrıca bazı günler için de firma olarak talep etmeniz ya da onay vermeniz gerekecektir. Siyasi görüş farklılıkları, ideolojik farklılıklar ve inanç farklılıkları gibi durumlarda önceden bilgi vermeniz ve yönlendirmeniz gerekecektir.

Bu arada firmanızın konumuna ve kitlesine bağlı olarak da isterseniz Türkçe ve ya İngilizce olarak da dil tercihi yapabilirsiniz. Global hizmet sunuyorum. Ayrıca firmanız için daha büyük düşünüyor ve sadece Sosyal Medya Yönetimi ile sınırlı kalmak istemiyorsanız Growth Hacking başlıklı içeriğe göz atmanızda fayda var. Uçtan uca çözümleri kapsayan, her şey dahil bir plan hazırladım sizler için.

İp Ucu: İnstagram takipçi kasma, instagram takipçi satın alma, twitter takipçi satın alma, facebook takipçi satın alma, youtube video izleme satın alma, youtube video 4000 saat garanti izleme vb. çok fazla toprak yol vardır. Sakın tercih etmeyin aracınıza zarar verirsiniz. Her ne kadar sizin tercihiniz ve sizin paranız olsa da bu yöntem çok fazla işe yarar bir yöntem değildir. İtibar etmemeniz her anlamda yararınıza olacaktır. Çünkü kalıcı olan organik büyüme ve doğal kazanımlardır. Ne yazık ki satın alacağınız takipçilerin çoğu ya bot olacaktır ya da tabir caiz ise abuk sabuk olacaktır. Bu arada birde oturup onları silmesi var 🙂 Ben onu silmeye de ücret alıyorum. Hem ekletirken para vereceksiniz hem temizletirken. Kulağa çok saçma geldiğinin farkındasınızdır.

Sosyal Medya Yönetimi İş İlanları

Sosyal Medya Yönetimi iş ilanları her geçen gün giderek artış göstermektedir. Bu alanda çalışan arkadaşlara da Sosyal Medya Yöneticisi etiketi verilmektedir. Aynı şekilde bu işi firma bünyesinde de yaptırabilirsiniz. Ne yazık ki firmaların artan maliyetleri size verecekleri teklifleri de arttıracaktır. Basit mantık kuracak olursanız işinizi yine Mustafa Coşkun yapacak ama siz firmasından hizmet alacaksınız. Haliyle daha yüksek bir bütçe ayırmanız gerekecek. Bu yüzden doğrudan ana kaynaktan daha düşük maliyetlere alabileceğiniz hizmetleri öncelikli olarak değerlendirin. Sosyal Medya Yönetimi iş ilanlarına bakabilirsiniz. Uzmanlığına inandığınız ya da size güven veren kişilere bu işi yaptırabilirsiniz.