SEO Ankara V2

SEO Ankara V2

SEO Ankara V2 yazısı aslında daha önce yazılanlara yama olarak hazırlanmıştır. Google’ın haziran ayında yapmış olduğu değişiklikle bir çok sitenin sıralaması değişti. Her ne kadar siteniz mükemmel bir tasarıma, çok iyi bir yazılıma sahip olsada Google’ın yoğurt yiyişine göre yanlış olduğu için gerilere gitmiş olabilir.

SEO Ankara olarak özellikle vurgulamamın nedeni de bu yani bu arama üzerinde çalışma yapıyor olmak. Zaten “seo ankara” olarak yapılan aramalarda ulaşacağınız sonuçlar bir kaç ücretli ajans sitesi ve bir kaç freelancer çalışanların bulguları olacaktır. Hatta kimi zaman freelancer arkadaşlar bile seo ankara araması üzerine yoğunlaşıyor. Mustafa Coşkun olarak bende bu alanda hizmet veren freelancer çözüm üreticilerinden birisiyim.

SEO Ankara aramasında rekabet her geçen gün giderek artmaktadır. Hatta basit bir web sitesi yapmak 1000 TL gibi bir rakama yapılabilirken, iyi bir SEO uygulaması bu rakamı aşmaktadır. Hatta son kullanıcı olan müşterilerimizin kafası karışmaktadır. Çok klişe olacak ama “ya bir sayfa yazı yazacaksın bunun içinde para mı alınır?” evet sırf Google‘ın keyfi için o yazının ona göre yazılması gerekiyor.

Son Kullanıcı Deneyimi – SEO Ankara V2

Google der ki, sitelerinizi insanlara göre tasarlayın. Bir çok tasarımcı siteyi Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının algoritmalarına göre hazırlamaktadır. Müşteri ve Google’ın anlaşamadığı, uzlaşamadığı ve farklı açılardan baktıkları durum. Basit bir örnek vermek gerekirse; “seo ankara” bu aramada çıkması gereken site https://mustafacoskun.com bu çıkmıyorsa sorun var demektir. Neden? Hizmet satmaya çalışıyorum, ürün satmaya çalışıyorum yani bana ne sitenin ziyaretçiye faydasından…

Google’ın gözünden olaya baktığınızda kullanıcı bu siteye çok hızlı ulaşmalı, AMP olmalı hatta (Google kendisi var ya işin arkasında), Google speed testlerden çok iyi değerler almalı, içerik orijinal olmalı, sayfa responsive olmalı kullanıcı her türlü cihazdan kolaylıkla görüntüleye bilmelidir. Bunlar daha işin Google’ın keyfi kısımları, bitti mi? Hayır…

Daha alan adınızın popülerliği ne zaman satın alındığı ne kadar zamana kadar uzatıldığı, backlink dağılımları, dünyanın en kötü Türkiye’nin önde gelen sitelerinden bir bağlantı almış mısınız, trafiğiniz aylık kaç kişi sitenizi görüntülüyor ya da görüntülemek istiyor… Bla bla bla diye gider bu silsile.

Google çok şey istiyor. Müşteri de az para veriyor. Google bir makale de bilgi seviyesi düşük müşteriler için içerik paylaşsa ne güzel olur. Çünkü gelen istek “SEO” yazınca ben çıkayım yani mustafacoskun.com siz bu örneği kendi müşteri portföyünüzün sektörüne göre genişletebilirsiniz. Ama Google yine rekabet ilkelerini algoritma ile aşarak yine parası olan firmaları ön plana getiriyor.

Google’da İlk Sayfaya Gelen Firmalar

Firma zaten web sitesinin 1000 TL ye mal olmayacağını biliyor yani paraya kıymış. Firma ücret vermiş profesyonel içerik yazdırmış. Firma gerektiğinde trafik satın alarak sitesini desteklemiş hatta yetmemiş backlink satın almış üstelik az sayıda ve çok paraya ama sağlam sitelerden almış. Firma zaten Google ADS e para akıtıyor. Firmanın zaten bu işleri takip eden profesyonel bir çalışanı var. Arkadaşlar bu firma zaten ilk sayfada yer alır.

Temel sorun fakir olan firma, finansal gücü zayıf olan hatta finansı bilmeyen firmaların durumu. Bu insanlar az para ile ilk sayfa da hatta ilk sırada olmak istiyorlar. Bunun mümkün olabileceğini hatta kimi zamanda yapanların olduğunu söylüyorlar 🙂 Bunun için Google’dan özel bir doküman talep ediyorum. Öyle title şu kadar olmalı, description özet olmalıdan öte bir şey olmalı.

Sevgili firma sahipleri diye başlamalı. Eğer benim dizinimde hak ettiğiniz yere gelmek istiyorsanız paraya kıyacaksınız. Öyle alan adını dün satın aldınız bugün “seo ankara” yazınca ilk sayfada hatta ilk sırada çıkacaksınız yok öyle bir dünya demelidir. Ey Google, Avrupa’dan tırsan Çin’e girmek için her türlü tavize hazır firma duy sesimizi… Türkiye’deki tüketici analizini muazzam yaptığın için Google ADS’ten gelirin dibine vururken posasını yani sorunlu müşterileri bize bırakma.

Hakikaten yaptığın değişiklikler güncellemeler bizleri yoruyor ve zorluyor. Her ne kadar sana göre harika algoritmalar, yapay zekalar ve makine öğrenmeleri olsada bizim insanımız da bu işin üç kuruşa yapılamayacağını öğrenmeli. Bu durumu basit bir dilde açıklarsan bizde onlara alıntı olarak aktarabiliriz yoksa “Nuh, diyorlar peygamber demiyorlar.”

Daha konforlu aramalar için, daha son kullanıcı odaklı siteler için daha kaliteli müşteriler ve bilinçli tüketiciler bekliyoruz. Çünkü gerçekten yorucu bir iş ve ciddi zaman alan bir uygulama. Dışarıdan çok basit görünen bu işlemi legal yollardan yapmak ciddi efor istiyor. Allah bunları gören bilen insanlarla çalışmayı nasip etsin. (Amin)

SEO Ankara

Meseleyi özetlemek gerekirse; amaç özgün bir içerik hazırlamak bunu çok iyi tasarlanmış bir web sitesine monte etmek ve doğru kitleye ulaştırmak. Google ile ilgili kısma gelince inanın sağı solu belli olmuyor tek gerçek var oda para odaklı çalışıyor olması ve sürekli rekabet ilkesi ihlali cezası yiyor olması. Bu yüzden elinizdeki bütçeleri doğru kanallara yönlendirmelisiniz. Unutmayın SEO çalışması title, h1 ve 3 paragraf yazıdan ibaret değildir. Bir profesyonelden ücretli destek almak size zaman ve para kazandırır. Bol şans. Mustafa Coşkun.