2021 SEO Trendleri

2021 SEO Trendleri

2021 SEO Trendleri neler olacak ve yönettiğimiz siteleri nasıl etkileyecek hep birlikte bakalım. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; iyi bir SEO uygulaması tüketicileri internet sitenize çekme konusunda oldukça etkili olacaktır. Her ne kadar güncel değişiklikleri takip etmek zaman alıyor olsa da temel bileşenleri kullanmak ve öğrenmek gerekiyor. Artık insanlar reklam aramaları ile organik aramaları ayırt edebiliyorlar.

İyi bir SEO performansı internet sitenizi inanılmaz bir şekilde etkileyebilir. Yani trafik artışı, marka bilinirliği, harita gösterimleri vb. bir çok alanda sizleri son kullanıcı ile buluşturabilir. Ziyaretçiye dönüşen bu trafik yoğunluğu da sizin için potansiyel bir müşteri olacaktır. İşte 2021 yılında kullanabileceğimiz 10 adet etkili aracımız olacak. Peki nedir bu faydalı araçlar inceleyelim.

1 – Yine Google Yine Yapay Zeka

Google bunu seviyor her işi ben yapayım istiyor. Özellikle Google ADS kullanan arkadaşlar bilir. Her kampanyaya her reklama burnumu sokayım benim istediğim olsun der 🙂 Aslında istatistik temelli yaptığı için kötü yapıyor denemez. Ama müşterimizin uygunluğu ve zekası Google’ın yapay zekasından daha önemli. Özellikle bu RankBrain adlı son algoritmasından sonra işler ciddi şekilde değişti.

Yani artık makine öğrenmesi deyip geçmemek lazım bildiğiniz insana yakın tepkimeler söz konusu. En basit örnekleri; kullanıcı deneyimi, içeriğin yarar sağlaması, sayfa da geçirilen süre, tıklama oranları, faydalı ve doğru kullanılmış dış bağlantılar, okunabilirlik vb. değişkenler söz konusudur.

2 – Mobil Uyumluluk – 2021 SEO Trendleri

Evet dünya üzerinde Samsung‘un ilk sırada olduğu, Huawei’nin ikinci sırada olduğu ve sıkı durun Xiaomi’nin üçüncü sırada olduğu bir yılda bu olmazsa olmazlarımızdan. Biri Apple – iPhone mu dedi? 🙂 Ya sallayın kapitalizm de bir yere kadar. Yani yapılan internet sitesinin mobil desteği olmalı. Duyarlı tasarım diye çevrilen Responsive Design diye kulak aşinalığı olduğunuz tasarım modelidir. Hatta alternatif bir AMP sayfanız varsa tadından yenmez. Ama bunların hepsi ek çalışma ek maliyet olacaktır. Bu arada Google’ın sunmuş olduğu geliştirici araçları ile mobil kullanılabilirlik testleri de yapabilir ve gerekli düzeltmeleri sağlayabilirsiniz. 2021 SEO Trendleri size çok iş çıkaracaktır.

3 – Sesli Arama Komutları – 2021 SEO Trendleri

Evet Siri’yi, Alexa’yı tanımayan yoktur. Hatta Mercedes ME ve ya Google Asistan. Yani yazmak yerine konuşmak. Hem zamandan kazanın hem hali hazırda ki işinize odaklanın. Ayrıca bu sesli arama alan uygulamalar, yazılımlar giderek artıyor ve gelişiyor.

Sesli arama için kullanılan anahtar kelimeleri de daha iyi bir şekilde optimize edebilirsiniz. Günlük konuşmalardan yola çıkabilirsiniz. Kompleks olmayan basit yapıları tercih edin. Uzun ama kalıp olarak kullanılan ifadelere yer verin. Hatta anahtar kelimelerinizin yerleri ile de oynayabilirsiniz.

4 – Google EAT (Uzmanlık, Yetki ve Güvenirlik) Prensipleri

Otomobil düşkünleri için ilk çağrışımı Peugeot’un yeni nesil şanzımanını çağrıştırabilir 🙂 Bende bile o çağrışımı yaptı ne yalan söyleyeyim. Evet, Google içeriklerinizi yukarda bahsetmiş olduğumuz yapay zeka imkanlarından faydalanarak derinlemesine analiz edebiliyor. İçeriğinizin ve arkasında ki oluşturucuların her şeyini az çok çıkarabiliyor. İşte bu değerlendirmelerden sonra ikna olursa sizin özgün olduğunuza, benzersiz olduğunuza sizi zirveye taşıyabiliyor.

5 – Snippet Kullanımları

Muhtemelen bunu da artık kullanmayanınız yoktur. Gerçekten insanları etkiliyor ve yönlendiriyor. Yani son kullanıcı arama yapıyor ve daha ilk ekrandan 5 yıldız alan bir firmayı görüyor. Özellikle tatil sorgusu ya da ürün deneyimi… Hemen ona tıklayacaktır. Bunlar test edilmiş ve doğrulanmış çalışmalardır.

Farklı bir örnek vermek gerekirse “Outook eposta kurulumu” diye bir aratma yaptınız. İlk çıkan sonuç zaten kurulumun aşamalarına başlamış ve 4. maddeye kadar da gelmiş. Yani son kullanıcı neden aşağılarda bir macera peşine düşsün? (Microsoft’a karşı kişisel bir gıcığı varsa ayrı tabi ki) İlk tıklayacağı seçenek o olacaktır. İşte bu yüzden sizde sitelerinizde Snippet’ları aktif bir şekilde kullanmalısınız. 2021 SEO Trendleri snippetlardan vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

6 – Fotoğraf Optimizasyonları

Aktif olarak SEO araçları kullanıyorsanız oralarda görürsünüz; alt etiketi boş, resmin başlığı girilmemiş vs. İşte arama motorları da diyor ki içerikle kullanılan görsel ne derece alakalı? Kullanılan dosya adından tutunda başlığına varana kadar ilişkili kavramlar kullanın. Siz o eşleştirmeyi ne kadar başarılı yaparsanız arama motorları da o kadar iyi ilişkilendirecektir. Bu sayede siz de metinler dışında barındırdığınız görsellerle de üst sıralarda yer alabileceksiniz. Fotoğraflar size özel olsun, zor olmuyorsa fotoğraflar üzerine imzanızı atın, boyutlarına bakın unutmayın ki bu görseller cep telefonları ile de görüntülenecek…

7 – Anlamsal ve İlişkili Anahtar Kelime Kullanımı

Evet bir çok arkadaşımız sadece tek bir anahtar kelimeye odaklanıyor. Hatta bazıları sınırları zorlamaya çalışıyor. Oysa basit bir kaç araçla zaten bunların değerlerini alabilir. Yani Google Ads kullanıyorsanız oradan zaten bu anahtar kelimeleri ve alternatiflerini alma şansınız var. Bu arada alternatif anahtar kelime planlayıcılarda var onlardan da yardım alabilirsiniz. Benim kişisel tercihim hedef Google ise Google’ın diğer bileşenlerinden yararlanmak. Anahtar kelime seçerken her şeyi hesaba katın sadece bu aranmış en çok deyip geçmek sizi yorabilir ve sonuçtan uzaklaştırabilir.

8 – Yerel Arama Stratejileri Ön Plana Çıkacak

Evet, Ankara Bölgesel SEO. Ankara olmasını bir nedeni olmalı. Yani müşteriniz zaten İstanbul ile aktif bir ticaret hareketine sahip değilse neden onun sitesinde Üsküdar ya da Taksim ilişkili içerikler yayınlayasınız ki? Bu hem zaman hem de para kaybettirecek bir durumdur. Zaten hedef lokasyon belli yapılan işin türü belli ve daha da güzeli hedef daraltılmış. Size kalan yerel bir arama stratejisi oluşturmak ve düşük bir stresle hedefe ulaşmak.

9 – Veri ve Analitik Kullanımı

“evden eve nakliyat ankara” bunu yazdınız sayfalarca ve elinizi kolunuzu bağlayıp oturdunuz. Muhtemelen çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Bir sürü SEO aracı ve Veri Analiz aracı var. Bunlardan bir kaçına sahip olmanız ve aktif kullanabiliyor olmanız gerekir. Rakip analizi şart! Hangi sayfanızda ne oluyor ne bitiyor bunları görmeniz şart. Google’ın bu sayfa da hata var dediği sayfayı bulup düzeltip “abi tamam düzelttim bir daha bakar mısın” diyaloğunu kurmanız şart.

Başarısız olduğunuz alanları bulmanız, anlamanız ve düzeltmeniz şart. Sayfa başlıkları ve tanımları girilmemiş… Bu sonuca ulaştıysanız bırakamazsınız. Bir sonraki hareketiniz mükemmel bir başlık ekleme ve ilişkili bir tanımlama eklemek olacaktır. Bundan sonra da hemen arama motorlarını bu değişimden haberdar edeceksiniz. İşte bu işleyiş EAT prensiplerini de olumlu etkileyecek Google’ın güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.

10 – Video İçerikler

O kadar çok youtuber dan sonra Google da buna kayıtsız kalamazdı. Yani bir iş yapıyorsunuz tam yapın der gibi oldu bu durum. Metni yazdınız, güzel bir de fotoğraf koydunuz ya olmuşken bir de şu ürünün kullanım videosunu koysanız nasıl olur? Hani bende son kullanıcı arama yaptığında sizin içeriğinizi önde verebilirim en azından bir de Youtube’a girip nasıl kurulur içeriği ile uğraşmasın. İşte bu yüzden artık içeriklerinize ilişkili videolarda eklemeyi unutmayın.

Aslında önceki yıldan da tanışık olduğunuz bazı alanlarda iyileştirmeler yapıldı. Bazı alanlarda tamamen değişikliklere gidildi. Günün sonunda zaten bildiğiniz ama belki de uygulamadığınız şeylerin önemine yer verildi. Müşterilerinizin başarısı için küçük ve ya büyük bu değişikliklere ve gelişmelere yer vermeniz yararlarına olacaktır.