SEO: Google SEO Çalışması

0
931
Google Reklam Yönetimi
Google Reklam Yönetimi

Google SEO Çalışması

Google SEO Çalışması, bu yazının anahtar kelimesi ve Google bu anahtar kelimenin hazırlanan sayfada olmasını istiyor. Yani siz içeride alakalı alakasız bir çok şeyden bahsedebilirsiniz ama ısrarla diyor ki Google SEO Çalışması içerikte yoğun bir şekilde yer alsın, bunu okuyucuların beynine kazıyın istiyor. Bizde bu yüzden birden fazla defa yazımızda Google SEO Çalışması sözcük grubuna yer veriyoruz. Bu paragraf sırf bunun için oluşturuldu gerisini siz düşünün artık.

Şimdi kısa kısa bilgilere yer verdiğim bu SEO Notlarında bir web sitesi hazırlarken ve yayınlarken nelere dikkat etmek gerekir ona değineceğim. Aslında zaten bir çok yerde bir çok defa karşınıza çıkmıştır. Ama asıl olay bunları doğru bir şekilde kurgulamanız.

Geliştirici Araçlarını Kullanın

Arama motorlarının Developer Tools kısımlarını özellikle takip etmeniz gerekiyor. Türkiye de her ne kadar arama motoru denilince, SEO denilince Google akla gelsede alternatif arama motorlarının da Geliştirici Araçlarını incelemekte fayda var diye düşünüyorum. Yani hem Google üzerine çalışmanız hem Bing üzerine çalışmanız gerekmektedir. Hatta Yandex ve Yahoo da bunlara ilave edilebilir.

SEO hizmeti sunarken tehlikeli sularda yüzmemek gerekir. Bir çok SEO hizmeti veren birey yada kurum size Google da birinci sayfada yer alacaksınız diye garanti verebilir. Ancak bu konuda ki tezim her zaman için geçerlidir ki bu garantiyi veren ya Larry’nin ya da Sergey’in çok yakın arkadaşı olmalıki böyle bir ayrımcılık yapabilsin 🙂 Onun dışında böyle bir şey kısa bir sürede mümkün değil.

Mümkün değil dedik tabiki ama imkansız demedik 🙂 Hiç bir şey imkansız değildir. Matrix izleyenleriniz bilir Neo bile ilk seferinde zıplayamıyor o kadar uzun bir mesafede. Peki seçilmiş adam Neo zıplayamazken sizin siteniz nasıl zıplasın beşinci sayfadan birinci sayfaya? Aslında Black Seo adı altında yer alan bir takım yollarla kısa süreliğine mümkün. Tavsiye ediyormuyuz hayır.

Bu İş Zaman Alır Sabırlı Olun

Her zaman için size makul sürelerde sunulan vaatlere bakın. Mesela 90 gün ile 180 gün arası organik SEO çalışmaları açısından ideal sürelerdir ve gerçeği yansıtma durumu daha yüksektir. Buna rağmen bazı durumlarda bu sürede sizi zıplatmaya yetmeyebilir. Zamanında Google tarafından cezalandırılmış olabilirsiniz. Google ona açtığınız üç kağıdın farkına varmış olabilir. Google yani bu boru değil. O yüzden oyunu kuralına göre oynayın.

Sağlam bir alt yapı, okunabilir temiz bağlantı adları, kısa tatminkar meta tag  kullanımları, anlamlı, anahtar kelimeli okunabilir, özgün ve görselle desteklenmiş bir içerik. Bu arada içerik ne çok kısa olmalı ne de çok uzun olmalı. Gereksiz ve anlamsız Back Link lere hiç bulaşmayın az olsun temiz olsun. Suni trafikten kaçının kime üç kağıt açtığınıza dikkat edin. Sizin düşündüklerinizi ve ya yaptıklarınızı birileri çoktan yapmış ve Google da çoktan onu çakmış olabilir bunun zararını müşteriniz çeker.

Tek Kelimeyle “Harikasınız” 🙂

Jenerik kelimelerle SEO işine girilmez bunu çok sık yaşıyorum. Müşteri arıyor ve “Nakliyat” yazınca ben çıkayım diyor 🙂 Bende haliyle başka bir arzunuz diyorum? Düşünün kurumsal bir firmasınız belli bir trafiğiniz var yani çapınız, hacminiz belli ama siz şov yapmak istiyorsunuz. İşte bu noktada ben Milletvekili adayına benzerim. Size umut satarım, siz demir yolu istersiniz ben onu bırakın size deniz getiririm, siz maaşa zam istersiniz ne zammı der size yılda 12 kez çift maaş vereceğim derim, coştukça coşarız ancak ben meclise girince sizi tanımam 🙂 Yani siz ödediğiniz ücretle kalırsınız siteniz de aynı yerinde.

Kısacası SEO yapmakla SEO olmaz. Önce araştırırsınız, analiz edersiniz bir durum değerlendirmesi yaparsınız. Bu siteye ne kadar zamanda ne yapılabilir ve organik olmak şartıyla ondan sonra karşılıklı bir değer biçersiniz. Gönül ister ki herkes arama motorlarında birinci sayfada, birinci sırada çıksın ama o zamanda farklı bir sorun çıkardı, sayfa çok uzun olurdu, reklamlar üst üste binerdi. Bu kez de altta kalanın canı çıksın olurdu. 🙂 İnsanları mutlu etmek en zor iştir.