Dijital Reklam Çözümleri

Dijital Reklam Çözümleri

Dijital Reklam Çözümleri firmanızın online ortamlarda tanıtılması hizmetlerini kapsamaktadır. Muhtemelen firma sahibi olup Google Reklamlarına reklam vermeyen ya da Facebook/Instagram reklamlarını kullanmayan kalmamıştır. Bu deme nedenim aslında dijital reklamların çok kolay kullanılabilen ara yüzlere sahip olmalarından kaynaklıdır. İsterseniz biraz daha yakından inceleyelim.

Dijital Reklam Çözümleri Nedir

Bir zamanlar gazetelerde yayınlanan firma reklamlarınızın bitlere piksellere dönüştüğünü düşünün. Her ne kadar aynı amaca hizmet etse de ulaştığı kitle çok değişti. Örneklerle açıklayacak olursak firmanıza ait bir ürünün satışı için Hürriyet gazetesine reklam verdiniz hemen tiraja baktınız 191024 (içeriğin oluşturulduğu tarihi baz aldık). Ulaştığınız kitle bu kadarcık.

Şimdi olayı dijitale taşıyacak olursak Alaaddin’in sihirli lambasının elinizde olduğunu düşünebilirsiniz. Parmağınızı şıklatıyorsunuz 200bin kişiye ulaşıyorsunuz, parmağınızı şıklatıyorsunuz sadece Ankara’ya ürün satıyorsunuz, hatta o gazetedeki cansız ürün görseline bir de hareket katıyorsunuz ve youtube’dasınız… Milyonlarca insana çok hızlı bir şekilde ve istediğiniz gibi ulaşabiliyorsunuz. Dijital dünya da olaylar çok hızlı gelişiyor. Bu yüzden geri kalırsanız makas çok hızlı açılacak ve rakiplere yetişmeniz zorlaşacaktır.

Dijital reklam yayınlamak oldukça kolay bir işlemdir. Tek yapmanız gereken bir platform seçmek. Google Ads en popüleri Türkiye ve dünyada dijital reklamı yönlendiren reklam aracı. Ya da Facebook Reklamları belki farklı bir alandan ilerlemek istiyorsunuzdur. Başka Instagram var, denemek isterseniz. O kadar tatlı ki Next Next ya da İlerle İlerle hepsi bu kadar. Aslında tam olarak hepsi bu kadar değil 🙂 Bu para kaybettiren şekli. Çünkü sadece reklam verdiğinizi zannedersiniz. Çok fazla bir katma değeri olmaz. Küçük hareketler olsa bile uzun vade de bu zarar olarak açıklanabilir.

Daha çılgınlar TikTok reklamlarını deneyebilirler. Türkiye’de yer edinebilmek için ciddi bonuslar dağıttılar. Bedava reklam kredisi, denizden babam çıksa yerim cümlesine eş değerdir. Hiç kaçırmayın. Bu arada Bing ve Yandex’te reklam hizmeti sunuyor üstelik çokta ucuz. Duruma göre tercih edilebilir.

Dijital Reklam Çözümleri – Google ADS

Dijital Reklam Platformları
Dijital Reklam Platformları

Google Reklamları

Google Ads yukarda belirttiğim üzere sektörü domine ediyor. Her işletme için ilk reklam verilecek mecradır. Hatta bazı firmalar için tek amaç orada olmak ve ilk sırada olmak. Mükemmel bir reklam deneyimi. Diğer yandan satışları arttırmak için muazzam bir yol. Ne var ki uygulamada bu durum bu kadar basit değil. Google size farklı reklam alanları sunabiliyor. Görüntülü reklamlar, metin reklamlar, telefon aramaları ve youtube video reklamları gibi… Daha fazla araçlarda var ancak ya Türkiye’de kullanılmıyor ya da rekabet ilkelerini ihlal ettiği için yasaklanmış durumda.

İyi bir Google reklam stratejisi ile satışlarınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Hatta belirli bir reklam bütçesine sahipseniz ve firmanız reklam getirilerine güveniyor bu alanda yatırım yapıyorsa o zaman manipülasyon zamanı diyebiliriz. En bildiğiniz örnekle açıklayayım 🙂 Yanlışlıkla şeytana uydunuz ve Google da bir oyun bilgisayarı aramaya başladınız. Asus’un manyak bir bilgisayarını buldunuz. Özelliklerine baktınız, performans yorumlar derken fiyata baktınız ve 38bin TL yazınca çıktınız. Hatta tarayıcıyı kapattınız 🙂

Her şey yeni başlıyor aslında… Sıradan bir gün ve Gmail’inizi açtınız masumane gelen e-postalarınızı okuyacaksınız. Tepede Asus oyun bilgisayarını görüyorsunuz üstelik baktığınız model. Görmezden geliyorsunuz. Biraz sonra molaya çıktınız ve Youtube’u açayım Güldür Güldür izleyim dediniz. Siz kahkahaya boğulurken zank diye Mediamark ve Asus reklamları karşınızda hopaaaaaa… Kapat > Tıkla gülmeye devam et. Sonra gündemi takip etmek için sevdiğiniz haber sitesine girdiniz yine karşınızda baktığınız ürün ve ziyaret ettiğiniz firmanın reklamları. Üstelik 38bin çizilmiş ve 27650 TL olmuş size özel… Ciddi bir alıcı olduğunuzu varsayalım neden olmasın? İndirim kodunuz da var ve zaten almayı düşünüyorsunuz aslında… O gün bu gündü… Siparişi verdiniz ve arka tarafta çalışan reklam üzerine düşeni yapmış oldu. Diyeceğim o ki siz de bu firmalar gibi dijital reklam yönetebilirsiniz.

Facebook Reklamları

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim… Rol modeli Google, işleyiş neredeyse klon… Kitle seçin yayınlayın. Karşılaştırma da tabi ki artıları ve eksileri var. Mesela hedefleme de bölge seçimi Google a göre daha iyi diyebiliriz. Whatsapp, Facebook Messenger gibi kendi araçlarıyla entegre çalışması güzel. Ne kadar iyi kullanırsanız o kadar iyi sonuç alabilirsiniz. Rekabet çok yüksek sayılmaz dolayısıyla Google gibi yüksek bütçelere maruz kalmazsınız.

Instagram Reklamları

Zaten Facebook himayesinde ve ortaklaşa çalışıyorlar. Bazıları acı sever. Cips reklamı gibi oldu ama instagram reklamları da öyle sayılır. İçeriği paylaş tanıtıma gönder o kadar… Yani analiz konusunda yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Bazı özellikleri de kısıtlı kullanmış oluyorsunuz.

Twitter Reklamları

Yukarıda okuduklarınızın türevleri aslında ama popüler olmadığı için ben bile sözcüklerden eksiltiyorum. Hatta durun diğerlerine de başlık açmayalım LinkedIn reklamları, Yandex ve Bing arama motoru reklamları belki Pinterest reklamları ki yakın zamanda Türkiye’de hala faal değillerdi. Duruma göre  Tiktok reklamları olabilir.

Dijital Reklam Çözümleri Yönetimi Paketi

Dijital reklamlar hakkında zaten bir ön bilginiz olduğunu varsayıyorum. Bu arada bilgi sahibi değilseniz de yukarıdaki kısa açıklamalarla kafanızda bir fikir oluşmuştur. Peki bu noktada ben size ne gibi hizmetler sunabilirim? Başta Google Ads reklamlarınız olmak üzere talep ettiğiniz platformlarda başarılı bir şekilde ürün hizmet reklamlarınızı yapabilirim. Reklam ana yapılarınızın oluşturulmasından, reklam metinlerine, anahtar kelimelerinizin belirlenmesine kadar tüm süreci yönetebilirim. Burada size özel paketler oluşturulabilir ve hangi araçlardan aktif fayda sağlayabilecekseniz oralara da yönlendirilebilir. Detaylı bilgi için iletişim kurabilirsiniz.

Popüler Dijital Reklam Platformları

  • Google Ads – Rekabetin En Yüksek Olduğu Platformdur.
  • Youtube – Düşük bütçelerle harika marka bilinirlikleri oluşturabilirsiniz.
  • Instagram – İyi kullanıldığında etkin bir pazarlama aracına dönüşebilir.
  • TikTok – Hedef kitlesi az çok tahmin edilebilir. Ama ön yargılardan kurtulun amaç bir şey satmaksa ve o yolda tik toktan geçiyorsa yapabilirsiniz.
  • Twitter – Pastadaki payları çok yüksek değil. Siyasi bir duruşları var. Yani olmasa da olabilir.
  • Pinterest – Türkiye’de test aşamasındalardı biraz daha zaman verilmesi gerekir.
  • LinkedIn – Kariyer odaklı bir yer ona yönelik bir ürün/hizmet söz konusu olduğunda kullanılabilir.
Dijital Reklam Çözümleri Fiyat

Müşteri deneyimlerinden yola çıkarak en çok tercih edilen ve kullanılan dijital reklam platformları; Google, Youtube, Facebook ve Instagram’dır. Benimde size tavsiyem bu yönde olacaktır. Ancak siz farklı platformları da denemek istiyorsanız o konuda da çözüm sunabilirim. Burada temel durum geri dönüşler. Çünkü günün sonunda bir yatırım getirisi olmalı diye düşünürsünüz. Bu bilinen reklam araçları size kolay geri dönüşler sağlatabilir ancak diğerleri sürpriz ya da deneme yanılma yöntemi ile sonuçlanacaktır.

Kısacası Google Ads üzerinden evet iş alıyoruz diyen bir çok kişi gösterebilirsiniz. Ama Yandex üzerinden çılgın işler alıyorum diyene çok sık rastlamayabilirsiniz. Sadece marka bilinirliğinizi arttırmaya yarayacaktır. O yüzden büyük bütçeli firmalar için hepsi kullanılabilir kimseyi kaçırmamış olursunuz. Diğer yandan küçük bir bütçe söz konusu ve paraya çevirmeniz gerekiyorsa o zaman ana hedefe odaklanmalısınız. Bir diğer önemli tespit ise günlük 200 TL bütçe harcıyorsanız ve bu reklamı kendiniz yönetiyorsanız yüksek olasılıkla ve en kötü ihtimalle 1000 TL’niz boşa gidiyor olabilir.

Ben 1000 TL ye google reklam hesabınızı yönetebilirim. Dolaylı olarak size ücretsiz çalışmış olacağım. Hatta daha iyi sonuçlar ve yüksek performanslar bile alabilirsiniz. Hele hele bu işi otomatik reklam stratejileri ile yapıyorsanız kesinlikle zarardasınız diyebilirim. Ayrıca reklam çalışmalarınız analiz edilerek bütçenizde azaltmalara ya da memnun kalmanız durumunda artışlara bile gidebilirsiniz.

Dijital Reklam Çözümleri Ücretleri
Platform Açıklama Ücret/Ay
Google Reklamları Google reklam kampanyalarınızı kapsar. Youtube (Video), Görüntülü, Telefon ve Metin reklam türlerini kapsar. Reklamlarınıza sahte tıklama önlemlerine varana kadar tüm çalışmalar uygulanır. (İlk defa kurulacak reklamlar için kurulum ücreti alınmaz.) 1000 TL
Youtube Aslında Google reklamları içerisinde ve entegre çalışmaktadır. Fazladan reklam videolarınızı Youtube reklam formatlarına göre revize edebilirim. 1 Adet/Ay 0 TL
Facebook Facebook ve Instagram reklam hesaplarının ayarlanmasını ve yönetimini kapsar. Reklam içerikleri tarafınızca sağlanır. 500 TL
Bing Bing arama motoru reklamlarını kapsar. İçerikler tarafınızca sağlanır. 500 TL
Yandex Bing arama motoru reklamlarını kapsar. İçerikler tarafınızca sağlanır. 500 TL
Yahoo Bing arama motoru reklamlarını kapsar. İçerikler tarafınızca sağlanır. 500 TL
Pazaryeri (Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor, N11) Pazaryerlerinde bulunan 10 Ürüne kadar reklamların hazırlanması ve yayınlanması. 2000 TL

Ücret Açıklamaları ve İşleyiş Hakkında
Tabloda verilen bilgilerden yola çıkacak olursak, düzenli reklam yayınlayan firmalar için cazip seçenekler söz konusudur. Hatta fazladan bir gider bile oluşmamaktadır. Reklam hesaplarınızı inceleyerek bu konu hakkında daha sağlıklı görüş bildirebilirim. Google reklamlarınızı daha etkin kullanmak istiyorsanız profesyonel destek işinize yarayabilir.

Bu arada firmanızın konumuna ve kitlesine bağlı olarak da isterseniz Türkçe ve ya İngilizce olarak da dil tercihi yapabilirsiniz. Global hizmet sunuyorum. Ayrıca firmanız için daha büyük düşünüyor ve sadece Dijital Reklam Yönetimi ile sınırlı kalmak istemiyorsanız Growth Hacking başlıklı içeriğe göz atmanızda fayda var. Uçtan uca çözümleri kapsayan, her şey dahil bir plan hazırladım sizler için.

İp Ucu: Google Reklamlarını mümkün olduğunca otomatik teklif stratejileri ile kullanmayınız. Makine öğrenmesinin sizin paranızla öğrenmesine izin vermeyin. Ayrıca aylık 5000TL bir bütçe ile sizi 24 saat ilk sayfa da ve ilk sırada göstereceğiz vaatlerine kanmayınız. Bunun en güzel örneği millet vekillerimizdir 🙂 Meclise gidene kadar her şeyi yaparlar ama meclise girdikten sonra seçmen? O da kim olur. Google reklamlarında ilk sayfa da ilk sırada olmanın bir garantisi yoktur. Bunu google bile garanti edemezken bir başkası nasıl garanti edebilir diye düşünmeniz gerekir.

Dijital Reklam Çözümleri İş İlanları

Dijital Reklam Uzmanı iş ilanları her geçen gün giderek artış göstermektedir. Bu alanda çalışan arkadaşlara da Dijital Pazarlama Uzmanı, Dijital Reklam Uzmanı etiketleri verilmektedir. Aynı şekilde bu işi firma bünyesinde de yaptırabilirsiniz. Ne yazık ki firmaların artan maliyetleri size verecekleri teklifleri de arttıracaktır. Basit mantık kuracak olursanız işinizi yine Mustafa Coşkun yapacak ama siz firmasından hizmet alacaksınız. Haliyle daha yüksek bir bütçe ayırmanız gerekecek. Bu yüzden doğrudan ana kaynaktan daha düşük maliyetlere alabileceğiniz hizmetleri öncelikli olarak değerlendirin. Dijital Reklam Uzmanı ya da Dijital Pazarlama Uzmanı iş ilanlarına bakabilirsiniz. Uzmanlığına inandığınız ya da size güven veren kişilere bu işi yaptırabilirsiniz.