Mustafa Coşkun

M.Ö 1987 Yazının Bulunuşu 

O yıllarda yazıyı yeni bulmuş ve Latin Alfabesinin ilk örneklerini sunmaktaydım. Özellikle evdeki ilahi kitapları, ansiklopediler ve içerisinde yazmak için sayfa bulunan bütün basılı medya kaynakları  hepsi benden nasibini almıştır. İlk çivi yazısı örneklerini de o dönem yağmurlu havalarda evin avlusuna sunmuşumdur.
M.Ö 1989 Çocukluk Çağı Bitiş – Yeni Eğitimli Çocukluk Çağı Başlangıç 
İlköğretim adı verilen ve benim evde yapmaya çalıştığım şeylerin düzenli ve mantıklı yapıldığı yerdi. Üstelik önlük adı verilen bir üniformada buna ayrı bir hava katmaktaydı. Karalamak için koca siyah bir tahta bile tahsis etmişlerdi. Bu çağ yaklaşık 5 yıl sürdü. Yeni Eğitimli Çocukluk Çağının son 1-2 yılı boş bir sınıfta sürgünde geçti. Aldığım eğitim ve okuma cezaları sonunda güzel sanatlara eğilimim arttı. Biliyordum yeni bir şeyler vardı hissediyordum. Gidip bulmam gereken insanlığa sunmam gereken.

M.Ö 1994 Rönesans ve Reform Hareketleri
Anadolu Lisesi ile Avrupa’dan gelen yeni bilgi ve kültür anlayışı. İşte aradığım şey buydu demek ki. İlim ve bilim o kadar hızlı ilerliyordu ki nerden nereye… Dünyanın en gözde sanat ve bilim şehirlerinden olan Aksaray’da Rönesans hareketlerini tamamladım. Artık hümanisttim, reformisttim. Başka coğrafyalara başka kıtalara gitmeli diye düşündüm. Gençtim içim içime sığmıyordu. Taşkınlık yapmak da istemiyordum. Sonra Y.Ö.K ile görüştüm birkaç prosedürü yerine getirdikten sonra beni Gaziantep’e gönderdiler.

M.S 2000 Gaziantep ve Dünyanın Merkezi  
Aksaray’da ki Rönesans hareketlerinin kilit noktalarını tamamlamak için buraya gönderildim. İngilizce, o zaman ki tabirimizle Latince Öğreticisi olmak için. Ben anladım ki seyyah olmalıyım, gezmeliyim görmeliyim, ne işim var okulda sınıfta. Plaja attım kendimi. Akdeniz’e açıldım uzun yıllar denizde kaldım. Değişik insanlar tanıdım, kültür alışverişinde bulundum. Bu ülke için hizmet verdim. Reklamın iyisi kötüsü olmaz kavramını bulduk. Ama kesmiyor ki ondan da sıkıldım sanki.

M.S 2006 BT Devrimi  
Bilişim Teknolojileri olsun dedim, bilgisayardan sıkılmam dedim ve kolları sıvadım. Zamanın ünlü bilim adamlarından fikir aldım. Prof. Dr. Metin, Doç. Dr. Yusuf, ( Şuan kendisi Başbakan), ADAŞ (Musti.ASP Coder), ve Ars. Gör. CSO; ortak bir şuradan sonra benimde bu işe girmeme karar verildi. Rönesans devriminde Avrupa da edinmiş olduğum Batı dilleri çok işime yaradı. Kodlar genellikle İngilizce olduğu için fazla zorlanmadım.

M.S 2008 .Net İhtilali  
Bilgi ve birikim kendisi ile birlikte savaşı da kaçınılmaz kıldı. İç dünyamda çok büyük savaşlar çıktı. Tarih de 100 yıl savaşları olarak bilinen bu savaş ASP.Net in galibiyeti ile sonuçlandı. Artık onun boyunduruğuna geçmiştik. Bütün ASP ve PHP bilgileri revize ediliyordu. Gruplar halinde çıkartılmaya başlanmıştı. Gelecek ne getiriyor bilemiyorduk. Ama ASP.Net ve bu yeni akım bizi uzun yıllar kendine tabi kılacak gibiydi.

M.S 2009
Evet arkadaşlar sanırım 2009 yılınıda geride bıraktık. Peki ne yaptık hemen bir bakalım. Kıbrıs çıkarması yaptık adından da anlaşılacağı üzere askerlik görevini yerine getirdik. Ankara’ya yerleştik. Şu sıralar son hesapları yapıyorum… Acaba 2010 yılı ne getirir yada neleri yapmasaydık iyi olurdu gibicesinden. Son durumumuz yine aynı yazılım alanında özel bir şirkette çalışmaktayım. Ek olarak ta eğitim hayatımız devam ediyor. İngilizce kurs almak isteyen herkese duyurulur…

M.S 2010
2010 yılı Ankara’ya alışmakla geçti… Bir ara yaz tatili için Antalya kaçamağı… ve süregelen İstanbul araları… Kurs bitti… İngilizce Öğretmenliğini elimden geldiğince geri planda bırakmaya çalışıyorum o yüzden Yazılım Mühendisliği eğitimini tamamladım ve sınavları verdim. Ortağı olduğum şirketlerden AKEM’den ortaklıktan ayrıldım. Uzun süreli olan ilişkim de yine 2010 yılı itibari ile bitmiş oldu. Türkiye için büyük bir projenin başlangıcını yaptık. Ailemi kaybettim. Hayat devam ediyor…

M.S 2011
2011 yılı oldukça sakin geçti diyebilirim inişler çıkışlar her insanın hayatında olabileceği gibi benim hayatımda daoldu… Yine fazlasıyla haksızlığa uğradığım bir yıl oldu… Genellikle bunlar birlikte olduğum kızların ailelerinden kaynaklanıyor bir şekilde… Yani hayatta ne çok nefret ettiğim şey yapmadığım şeylerin yapmış gibi şekillendirilmesi, hala teyze enişte gereksiz muhabbetleri… Ondan sonra tabiki evliliğe bakış açınız değişiyor insanlara bakış açınız değişiyor falan… 2011 yılının sonua doğru M.E.B bağlı bir okulda İngilizce Öğretmeni olarak derslere girmeye başladım. Çocuklarla vakit geçiriyoruz çok da zevkli oluyor tabi asıl işim yine Yazılım ve Sistem diğeri biraz hobi olarak kaldı… Bir yılı daha böyle harcadık…

M.S 2012
2012 yılı nasıl geçmiş farkına varamamışım baksanıza yazamadım bile  Ama muhtemelen sorunlı sıkıntılı geçmiştir… İbrahim Tatlıses parçalarından alıntı yapmak ve size acı yüklemek istemiyorum… İyi şeylerde olmuştur tabiki…

M.S 2013
2013 yılı ful yardırmacalı geçti hatta neredeyse bir çok önemli faaliyet bu sene yapıldı. Bunlardan en önemlisi ve güzeli evlilik olsa gerek  Uzun mücadele ve uğraşlar sonucunda bizde dünya evine girdik. (Daha önce Mars Evinde miydiniz diye gereksiz espiriler yapmayın lütfen). Yazılım ve Sistem adına da güzel işler, projeler çıkardık… Arasıra Öğretmenlik ara sıra Yazılım ve Sistem Uzmanlığı yeri gelince Öğrencilik duruma göre hepsini yürütmeye çalışıyoruz. İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Allah daha güzel senelere güzel insanlarla birlikte getirsin… O kadar çok işe yaramaz insan ve koşul varki dışarda insan iyilere hasret kalıyor… 2013 yılı hesabını da burada kapatıyoruz. Yeni yıla kiminle nasıl girerseniz öyle geçer derler ya lütfen bu konuda özenli davranın  Biz bu yıl ailecek girmeyi düşünüyoruz eklentilere kapalıyız… Sizde öyle yapın… (Diyemedim ya la! )

M.S 2016
2013 yılından sonra yazmamışım herhangi bir şey ama normaldir. Başka sitelerle ilgilenmekten kendi siteme pek bakamadım. Hatta 10 yıllık bir aradan sonra sitenin yapısını komple değiştirerek farklı bir sisteme geçirdim. Geleneksel yıl sonu yazımda neler paylaşabilirim sizlerle diye şöyle bir baktım ama her şey standart gibi. Önemli bir kaç değişiklik var bunlardan birisi kızım yani artık bir junier developer ımız var 🙂 İş güç aynı hala Bilişim Sektöründeyim, ODTÜ Teknokent’te özel bir firmada Ar-Ge Yazılım Uzm. olarak devam ediyorum.  Yeni yıl ile ilgili plan ve programlarım çoktan hazır uygulamada bir sorun çıkmazsa paylaşırım yine buradan. Sizlere de mutlu huzurlu bir yıl dilerim şimdiden…

M.S 2018
Yeni yıl yeni umutlar ve yeni iş… ODTÜ Teknokentten başarılı bir şekilde çıkışımızı aldık ve bir başka Teknokente geçiş yaptık. Uzun zamandır çalışmış olduğum firmadan daha yeni, daha geniş platforma yayılmış çalışmalar içerisinde yer alacağım bir şirkete geçiş yapıyorum. Şu sıralar her şey yolunda bakalım. İşler güçler fıtı fıtı diyerek sizlere sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yıl dilerim.