İnsan Bilgisayar Etkileşimi

0
370
İnsan Bilgisayar Etkileşimi
İnsan Bilgisayar Etkileşimi

İnsan Bilgisayar Etkileşimi

İnsan ile bilgisayar arasındaki görünen görünmeyen neredeyse tüm bağlar diyebiliriz. Konuyu yaklaşık 14 haftalık bir ders sonunda Prof. Dr. Kürşat ÇAĞILTAY hocanın dersleri ile daha teknik açıdan ele aldık. Hem bir İngilizce Öğretmeni olarak hemde UI/UX Specialist olarak eksik olan kısımları bu dersler aracılığıyla tamamlamış olduk. Eğitim ve kitaplarından dolayı hocamıza teşekkür ederiz.

Bilişim sektöründe yer alan birisi olarak, geliştirilen tüm yazılım ve uygulamalarda söz konusu özellikleri eklettirmeye çalışıyorum. Ortaya çıkan bir ürün ne kadar çok kişi tarafından kullanılabiliyorsa o kadar kullanışlıdır. Burada hedef alınan kitle herhangi bir engeli bulunmayan kullanıcılardan tutun görme engelli, işitme engelli vb. bir engeli olan kullanıcılara kadar olan geniş bir kitledir. Ben bu yazıda genelde yazılım ve uygulama alanındaki erişilebilirliklere değineceğim. Yoksa derslerde de görüldüğü üzere hayatın bir çok alanında farklı erişilebilirlik konuları yer almaktadır.

Yazılım İhracatı

Bir önceki çalıştığım şirkette A.B.D ye yazılım ihraç etme durumu söz konusu olduğu için ilk defa orada ciddi ciddi erişilebilirlik konusuna girmiş olduk. Bizden istenen şeyler daha önce gerek duymadığımız ya da olsada olmasada önemli değil denilebilecek türden özelliklerdi.
Ancak detay noktasında Amerika’da yaşayan ve o ürünü kullanacak bir görme engelli, bir işitme engelli personel o uygulamayı rahatlıkla kullanabilecek. Örnek vermek gerekirse, program içerisinde bir yönlendirme videosu var ve bu videonun alt yazısı, videonun metin çıktısı gibi özelliklerle desteklenmesi isteniyor. Bizde durum nasıl derseniz sadece Video kullanılıyor o kadar. Yani kişi izleyecek, dinleyecek ve yönergeleri yapabilecek. Kişi her hangi bir engele sahipse görme ve ya işitme gibi, bu yardım videosundan tam anlamıyla yararlanamayacak.

Yazılım sektöründe en güncel takip edilen kullanıcı deneyimine katma değer sağlayacak özellik responsive yani Türkçe denkliği duyarlı arayüz tasarımları. Ortaya çıkarılan yeni ürünlerin TV, Bilgisayar, Tablet ve Akıllı Telefonlarda başarılı bir şekilde görüntülenmesi hedeflenmektedir. Bizde bu kapsamda bir HBYS Uygulamasını responsive olarak tasarlamıştık. Bu uygulamada menu yapısı, kullanılacak buton tipleri, engelli bireylerin kolay kullanımına yönelik iyileştirmeler vb. özellikler de eklenmiş oldu. Hatta ilerleyen aşamalarda yine ODTÜ – İnsan Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarında kullanıcı testleri de gerçekleştirilecekti.

İnsan Bilgisayar Etkileşiminin Doğası

Her ne kadar öğrendiğiniz şeylerin hepsini uygulayamasanızda çoğunu bir şekilde ürüne aktarabiliyorsunuz. Proje geliştirme sürecinin belli bir yerinde artık ona gerek yok,
onu sonra da ekleriz önemli değil, o renk sanki pek uymadı gibi müdahalelerle ürün derme çatma bir şekilde sonuçlandırılıyor. Siz ne kadar ATM cihazlarından, kiosk cihazlardan, Facebook, Google ve Yahoo’dan örnek verseniz de önemli olan Yazılım birimini başındaki yöneticinin ne düşündüğü ve ne uygun gördüğü ile kalıyor.

İnsan ile bilgisayar arasındaki etkileşimi en akıcı, en kolay ve en erişilebilir nasıl yaparız. Ürünün tasarım ve yazılım aşamasında baştan sona düşünülerek ve kullanıcı ayrımı yapmadan tasarlanmalıdır. Kullanılan en basit görselde bile eğer ekran okuyucularının o resmi metinleştirebileceği bir özellik varsa bu imkan sonuna kadar kullanılmalıdır.

İnsan Bilgisayar Etkileşimi Uygulamaları

Bende elimden geldiğince bu özellikleri yer aldığım projelerde kullanmaya çalışıyorum. Ortaya çıkardığımız bir ürünü herkes kolaylıkla kullanabilsin istiyorum. Umarım proje yöneticileride bu konuda hassas davranırlar ve daha fazla kitleye göre tasarım yaparlar. Örnek bir site olarak Evden Eve Nakliyat hizmeti veren bir firmanın sitesinde uyarladım. Ekim Evden Eve Nakliyat adlı firmanın sitesinde ek bir modül ile daha erişilebilir hale getirdik.

[kkstarratings]